Sky-Watcher | Wysyłamy w 24h
Nasza cena: 3 499,00 zł

Producent: Sky-Watcher
Kod: BK DOB 10 FLEX TUBE
Nr katalogowy SW-1311
Średnia ocena: 3 5.0000 Teleskop Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube 254/1200 - oceń
Dostępność: Wysyłamy w 24h
Czas realizacji [dni]: od 2
Koszt dostawy: od 0,00 zł - zobacz wszystkie
  • Opis

    Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

    Jest duży teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 10 cali (254mm) i ogniskowej 1200mm. Tuba zawieszona jest na bardzo stabilnym montażu azymutalnym Dobsona. Jest to typowy światłosilny teleskop Newtona idealnie sprawdzający się przy obserwacjach obiektów mgławicowych pod ciemnym niebem. Jednocześnie teleskop przy tak dużej aperturze umożliwi bardzo szczegółowe obserwacje planet Układu Słonecznego i Księżyca. Pomimo potężnych możliwości jest to teleskop dość tani, polecany początkującym, ale jednocześnie wymagającym miłośnikom astronomii.

    Pyrexowe zwierciadło

    Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 10” posiadają w standardzie zwierciadło wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku teleskopów ze zwierciadłem ze zwykłego szkła.

    Rozsuwana konstrukcja

    Konstrukcji firmy Sky-Watcher jest unikalna na rynku - duże teleskopy Dobsona mogą być złożone na czas przechowywania dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca. Składanie odbywa się dzięki wysuwanym elementom tubusa, nie jest tu wymagane użycie jakichkolwiek narzędzi ani też nie jest wymagane rozmontowywanie tubusu na osobne elementy. Teleskop w ciągu kilku sekund gotowy jest do obserwacji. Precyzyjnie wykonany mechanizm to brak konieczności każdorazowej kolimacji po rozłożeniu.

    Montaż

    Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż tego typu to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje, że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

    Wyciąg

    Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


    Obserwacje Astronomiczne

    Teleskop o średnicy zwierciadła 10" (25cm) to instrument dający bardzo duże możliwości obserwacyjne


    1. Układ Słoneczny

    obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;

    plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

    wszystkie planety Układu Słonecznego;

    fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym

    widoczne podstawowe twory na tarczy Marsa i wyraźnie widoczne czapy polarne

    wyraźne widoczne kilka stref pasów w atmosferze Jowisza, księżyce galileuszowe, cienie księżyców na tarczy planety w trakcie tranzytów

    struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

    Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

    ruch wielu planetoid na tle gwiazd

    obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet


    2. Gwiazdy

    około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 15,5 magnitudo

    gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".

    pięknie widoczne barwy wielu gwiazd


    3. Obiekty mgławicowe

    wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC

    setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum

    tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

    setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic

    setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne

    widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi

    widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych


    Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 25cm, obiekty widoczne są zdecydowanie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych. Światłosiła teleskopu wynosi f/4,8. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

    Obserwacje naziemne

    Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

  • Dane techniczne

    Wyposażenie:
    • okulary 1,25" Super PL: 25 mm, 10 mm
    • szukacz: 9x50
    Układ optyczny teleskopu: Newton
    Typ montażu Dobson
    Apertura 254 mm
    Ogniskowa 1200 mm
    Światłosiła f/4,8
    Zasięg gwiazdowy 15,5 magnitudo
    Maksymalne użyteczne powiększenie 508 x
    Maksymalna zdolność rozdzielcza (Rayleigh) 0,56 "
    Maksymalna zdolność rozdzielcza (Dawes): 0,46 "
    Zdolność zbiorcza 1317 x
    Masa tubusu: 15,0 kg
    Masa montażu: 12,0 kg
    Masa całkowita: 27 kg
    Długość tuby: 800 mm
    Wysokość statywu: 74 cm
    Sterowanie montażem: ręczne
    Rodzaj wyciągu okularowego: Crayford
    Średnica wyciągu okularowego: 2 "
    Średnica zwierciadła wtórnego: 58 mm
    Okres gwarancji: 60 miesięcy
  • Opinie

    • -
      _Spirit_,
      24.12.2010 napisał:
      Zrobiłem sobie gwiazdkę Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 10 ROZSUWANY. Montaż i składanie proste jak konstrukcja cepa. Zero problemów (no może poza kiepskim małym kluczem imbusowym - wytrzymał 5 śrub a jest ich może z 10). Pomógł zestaw małego technika. Opcja rozsuwanej tuby to faktycznie świetna rzecz. Nie tylko jeśli chodzi o transport ale oszczędzenie miejsca w małym mieszkaniu. Co do optyki to na razie nie wypowiadam się (mamy Wigilię 2010 - leje jak z cebra). Jak będzie ładne niebo to wyrażę opinię (na razie idę podglądać sąsiadki :P - joke). Pozdrawiam fanów astronomii i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. PS. Chciałbym podziękować panu sprzedawcy z Delta Optical za pomoc w wyborze sprzętu. Pozdrawiam
      Ocena opinii: 0
    • -
      manius65,
      15.04.2010 napisał:

      Deltaoptical to jedyna firma w Polsce która poważnie traktuje swoich klientów,towar zamówiony 8.04.2010 r. z zastrzeżeniem by wysłać 13.04.2010 r. i tak się stało.14.04 towar w domu i cóż tu dużo gadać,towar pierwsza klasa teraz tylko czyste niebo i w teren przetestować te 507 cm2 lustra.

      Ocena opinii: 0
    • -
      B,
      08.01.2010 napisał:

      Teleskop łatwy w kolimacji, dzięki rozsuwanej tubie zyskujemy 30 cm więcej miejsca w samochodzie (co u mnie okazało się zbawienne). Rozsuwana funkcja na pewno nie jest jak to niektórzy mówią zbędnym bajerem. Mogę od razu rozwiać obawy na temat wpadającego światła, trzeba by być chyba pod latarnią m aby światło zewnętrzne zakłóciło pracę teleskopu. Moim zdaniem warto dołożyć te 150 - 200 zł i wziąć wersję rozkładaną, raz że bardziej praktyczna , dwa że lepiej się prezentuje. Polecam !

      Ocena opinii: 0

    Dodaj opinię

    Pola oznaczone (*) są wymagane
  • Zapytaj o produkt

    Pola oznaczone (*) są wymagane
  • Poleć produkt