Teleskop Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 127/1500
Producent: | Sky-Watcher |
Kod: | BKMAK127 EQ3-2 |
Nr katalogowy | SW-3201 |
Średnia ocena: | 6 5.0000 Teleskop Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 127/1500 - oceń |
Dostępność: | Wysyłamy w 24h |
Czas realizacji [dni]: | od 2 |
Koszt dostawy: | od 0,00 zł - zobacz wszystkie |
-
Opis
Teleskop MAK 127 to doskonały wybór dla miłośników astronomii poszukujących sprzętu o niewielkich gabarytach, dającego duże możliwości w obserwacjach Księżyca i planet Układu Słonecznego. Teleskopy Maksutova mają zredukowaną komę i wykazują jedynie szczątkową aberrację chromatyczną, dzięki czemu dają bardzo ostre i wyraziste obrazy. Wielką zaletą teleskopów Maksutova jest ich niewielka długość, zwarta konstrukcja i na ogół niewielka masa. Mimo niewielkich rozmiarów, MAK 127 ma bardzo dużą, wynoszącą 1500mm ogniskową, dzięki czemu możemy stosować znaczne powiększenia niezbędne do dokładnego studiowania szczegółów na tarczach planet i Księżyca.
Konstrukcja tego rodzaju doskonale spisuje się w warunkach wielkomiejskich, gdzie na jasnym niebie trudno jest zaobserwować obiekty mgławicowe o mniejszej jasności. Teleskop posiada wyciąg okularowy 1,25", nasadkę kątową w tym rozmiarze oraz okulary 25mm i 10mm. Wbrew powszechnej opinii MAK 127 bardzo dobrze sprawdza się przy obserwacjach obiektów głębokiego nieba, w szczególności tych najjaśniejszych i najbardziej zwartych, takich jak np. Wielka Mgławica w Orionie, Messier 13 czyli Gromada Herkulesa, czy Galaktyki Bodego Messier 81 i 82 w Wielkiej Niedźwiedzicy.
System optyczny
Teleskop składający się ze sferycznego korektora meniskowego (ujemna soczewka meniskowa ze szkła kronowego), zwierciadła głównego oraz zwierciadła wtórnego umieszczonego na wewnętrznej części menisku. Teleskopy tego typu mają zredukowaną komę, astygmatyzm i wykazują jedynie szczątkową aberrację chromatyczną. Dają one rewelacyjnie ostre i wyraziste obrazy. Ze względu na znaczną ogniskową i niewielką światłosiłę doskonale nadają się one do obserwacji Księżyca i planet.
Teleskop ten zbiera około 235 razy więcej światła niż ludzkie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 12,1 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 1,1”.
Montaż
Tubus teleskopu zamontowany został na stabilnym montażu paralaktycznym EQ3-2. Jest to konstrukcja stosunkowo masywna, wystarczająca do fotografowania nieba z użyciem teleskopów do 150mm średnicy, jednocześnie jednak na tyle lekka, że można uznać taki sprzęt za dość mobilny. Montaż wyposażony jest w precyzyjne mikroruchy, co więcej możliwe jest podłączenie dość zaawansowanych napędów takich jak np. SynScan GoTo (tzw. Upgrade Kit EQ3-2). Montaż EQ3-2 pozwala na mocowanie teleskopów wyposażonych w szynę montażową Dovetail w standardzie Vixena. W tej wersji montaż wyposażony jest w lekkie nogi aluminiowe.
Obserwacje astronomiczne
1. Układ Słoneczny
- obiekty na powierzchni Księżyca o rozmiarach większych niż 1,5-2 km;
- plamy słoneczne i ich struktura;
- wszystkie planety Układu Słonecznego;
- fazy Merkurego i Wenus
- tarcza Marsa, czapy polarne i ciemne obszary na powierzchni w okresie dobrej widoczności planety
- pasy równikowe w atmosferze Jowisza, Wielka Czerwona Plama, księżyce galileuszowe oraz ich cienie na tarczy planety w trakcie tranzytów, zakrycia księżyców przez planetę
- pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego, w dobrych warunkach cień rzucany przez pierścienie na tarczę planety, Tytan i kilka mniejszych księżyców
- Uran i Neptun
- ruch planetoid na tle gwiazd
- obserwacje jasnych komet
2. Gwiazdy
- około 1,8 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 12,1 magnitudo
- gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 1,1".
- barwy najjaśniejszych gwiazd
3. Obiekty mgławicowe
- prawie wszystkie obiekty katalogu Messiera
- setki gromad kulistych
- setki gromad otwartych
- jaśniejsze mgławice
- dziesiątki galaktyk
Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć nasadki kątowej pryzmatycznej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z nasadką kątową i odpowiednim montażem, na którym został zamieszczony, można go używać go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. -
Dane techniczne
Wyposażenie: - nasadka kątowa: 90°
- okulary: Super 25mm, Super 10mm
- szukacz 6x30
Układ optyczny teleskopu: Maksutov-Cassegrain Typ montażu Paralaktyczny Apertura 127 mm Ogniskowa 1500 mm Światłosiła f/11,8 Zasięg gwiazdowy 14,0 magnitudo Maksymalne użyteczne powiększenie 254 x Maksymalna zdolność rozdzielcza (Rayleigh) 1,13 " Maksymalna zdolność rozdzielcza (Dawes): 0,91 " Zdolność zbiorcza 329 x Masa tubusu: 3,4 kg Masa montażu: 7,0 kg Przeciwwagi: 3,2 + 1,8 kg Długość tuby: 330 mm Średnica tuby: 140 mm Rodzaj statywu: aluminiowy Wysokość statywu: 71 - 123 cm Sterowanie montażem: pokrętła mikroruchów Rodzaj wyciągu okularowego: SCT/MAK Średnica wyciągu okularowego: 1,25 " Okres gwarancji: 60 miesięcy -
Opinie
-
-
05.05.2023
napisał:
Używam tego zestawu w księżycowe noce zamiast 8" Newtona. Jakość obrazu super. Szukacz rewelacyjny (patrzenie obuoczne). Jedyny minus to nasadka kątowa, której śruby wystają na tyle, że Morpheusa ciężko przykręcić.
-
-
31.03.2012
napisał:
Właśnie nabyłem ten teleskop. Niestety na razie nie ma pogody, więc nie miałem okazji porządnie go przetestować. Mój poprzedni teleskop od dawna mnie irytował, ponieważ jakość jego wykonania, akcesoriów i montażu pozostawiała wiele do życzenia. Tu otrzymałem świetny teleskop na eleganckim i przyznam, jak dla mnie dość stabilnym montażu. Zaskoczyła mnie precyzja wykonania wszystkich elementów i dokładne wykończenie. Od razu kupiłem napęd w osi rektascensji i torbę do przenoszenia tuby, która jak na ogniskową 1500mm jest zaskakująco krótka. W testach naziemnych, teleskop zdał egzamin a obrazy są ostre jak żyletka, bez widocznych aberracji. Obsługa w salonie profesjonalna, generalnie z zakupu jestem bardzo zadowolony, polecam. Pozdrawiam serdecznie.
-
-
03.05.2011
napisał:
Jestem posiadaczem starszej,niebieskiej wersji od początku 2008 roku i już kompletnie na chłodno,obiektywnie i uczciwie przyznać muszę,że przy dobrym seeing-u widoki Saturna,Jowisza czy księżyca naprawdę odpłacą się z nawiązką,warto tu podkreślić,że doposażając się dodatkowo w nasadkę bino obrazy ukażą się o POŁOWĘ WIĘKSZE i BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWE co oczywiście nie jest bez znaczenia.Ta ostrość obrazu jak również mobilność ze względu na wagę to oczywiście świetne atuty,więc wypadało by powiedzieć co nie co o minusach do których na pewno zalicza się czas dochodzenia do temperatury otoczenia,zimą sięgający nawet ponad dwóch godzin,następną rzeczą jest mało stabilny statyw,który przy dużych powerach i niewielkim wiaterku drgając irytuje w efekcie czego (tak bylo w moim przypadku) update w postaci stalowych nóg wydał się być jedynym rozwiązaniem do tego jeszcze napęd w osi rektascencji,gdyż przy większych powerach nie ma szans na wygodne oglądanie a o prezentacji znajomym podczas grilla wręcz prawie nie możliwe (no ale to się tyczy wszystkich teleskopów posadzonych na montażach paralaktycznych).Po tych zabiegach \'\'kelner\'\'(a właściwie to ploosl) podaje nam na tacy wspaniały tort z piękną wisienką.Kończąc śmiało polecam sprzęt,gdyż to naprawdę świetna optyka,która nie wymaga drogich okularów a obrazy hmmm oceńcie sami.....
-
-
23.08.2008
napisał:
Witam Kupiłem tego Maka i muszę potwierdzić powyższą opinię. Jest to ś;wietny sprzęt. Nie tylko księżycowo-planetarny. Gromady, gwiazdy podwójne równiez wyglądają niesamowicie. Także mgławice są dobrze widoczne. Daje bardzo ostry obraz z dużą iloś;cią detalu. Najłatwiej zaobserwować to na planetach i gromadach. Jowisz przy dobrym seeingu jest niesamowity. Widać wiele pasów chmur oraz WCP i to wszystko na 10mm Plosslu z zestawu. Notabene te Plossle to bardzo fajne okularki. To nieprawda, że się przez nie patrzec nie da. Dają ostre, ładne obrazy. Na początek super sprawa. Jeś;li chodzi o montaż to w zupełnoś;ci wystarcza. Jak dla mnie w sam raz. Na tym zestawie naprawde wiele się zobaczy. Warto dokupić walizkę na Skywatchera Maka 150 jeś;li ma być to teleskop mobilny. Po niewielkiej przeróbce jest to super transport dla tego teleskopu i akcesoriów. Teleskop WARTY SWOJEJ CENY. Polecam w 100%
-
-
24.01.2008
napisał:
Oczywiś;cie teleskop uniwersalny w zakresie ś;rednic obiektywów 130-150mm. Polecam także recenzje MAKA127 w serwisie www.astronoce.pl. Teleskop zakupiłem w salonie DO w Katowicach, jakoś;ć ś;wiadczonych usług przez DO jest na bardzo wysokim poziomie.
-
-
24.01.2008
napisał:
Witam, moje pierwsze wrażenia z obserwacji SW MAKIEM127 są bardzo pozytywne. Posiadam również NEWTONA SW150/750 i subiektywnie stwierdzam, że MAK daje obrazy znacznie lepszej jakoś;ci, gwiazdy są pięknie wypunktowane, obrazy saturna i marsa (jowisza nie miałem jeszcze przyjemnoś;ci oglądać MAKIEM) w porównaniu z NEWTONEM są nieporównywalnie lepsze(NEWTON ze względu na swoją krótką ogniskową nie nadaje sie do obserwacji planet). Księżyc powala w MAKU ostroś;cią obrazu. Jeżeli chodzi o DS to do tej pory obserwowałem tylko M42 w Orionie (księżyc jeden dzień po pełni nie pozwalał na więcej), ogólnie jasnoś;ć mgławicy taka sama jak w NEWTONIE ale obraz w MAKU powala ostroś;cią (wyraś;nie rozłączony trapez, co w NEWTONIE nie zawsze się udawało). Za największą zaletę MAKA127 uważam jednak jego rozmiar (długoś;ć tuby ok 40cm), jest to teleskop w 100% mobilny, lekki i zgrabny, posiadający potężny potencjał obserwacyjny. Jeżeli ktoś; szuka teleskopu uniwersalnego to powinien zdecydować się na MAKA127.
Dodaj opinię
-
-
05.05.2023
napisał:
-
Zapytaj o produkt
-
Poleć produkt