Teleskop Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900
Producent: | Sky-Watcher |
Kod: | BK909AZ3 |
Nr katalogowy | SW-2107 |
Średnia ocena: | 5 5.0000 Teleskop Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 - oceń |
Dostępność: | Wysyłamy w 24h |
Czas realizacji [dni]: | od 2 |
Koszt dostawy: | od 0,00 zł - zobacz wszystkie |
-
Opis
Teleskop soczewkowy przeznaczony dla początkujących miłośników astronomii jak i dla osób poszukujących sprzętu do obserwacji krajobrazowych. Przy średnicy 90mm jest to teleskop, który daje większe możliwości niż podstawowe modele o średnicy 60mm czy 70mm. Większy zasięg gwiazdowy i lepsza rozdzielczość pozwalają dostrzec więcej obiektów przy lepszej jakości obrazów. Jest to teleskop o światłosile f/10 i ogniskowej 900mm. Teleskop razem z montażem AZ3 jest lekkim instrumentem, który z łatwością możemy spakować do auta i wyjechać z nim pod ciemne, wiejskie niebo. Wyposażony w nasadkę pryzmatyczną 1.25" pozwala uzyskać obraz ziemski, nieodwrócony.
System optyczny
Teleskop BK909AZ3 jest klasycznym refraktorem achromatycznym. Średnica obiektywu wynosi 90mm zaś ogniskowa 900mm. Światłosiła obiektywu równa jest f/10. Jest to typowy dublet achromatyczny zbudowany z dwóch elementów o różnych współczynnikach załamania światła, pokryty powłokami przeciwodblaskowymi. Od strony wyciągu okularowego w osi optycznej znajduje się nasadka kątowa pryzmatyczna 45 stopni dająca obraz nieodwrócony oraz 2 okulary systemu Kellnera o ogniskowych 10mm i 25mm. Wyposażenie teleskopu warto uzupełnić o dwa okulary: krótkoogniskowy (6-7mm) do Księżyca i planet, oraz drugi o ogniskowej ok. 40mm w celu uzyskania szerszego pola widzenia i większej jasności obrazu.
Montaż
W teleskopie zastosowano montaż azymutalny AZ3. Jest to dość lekka ale jednocześnie stabilna konstrukcja pozwalająca na obracanie teleskopu w pionie i poziomie, co jest bardzo wygodne przy obserwacjach krajobrazowych. Jednocześnie montaż ten dobrze nadaje się do obserwacji astronomicznych. Niewielka waga montażu pozwala na łatwe przenoszenie całego zestawu. W obu osiach montaż posiada mikroruchy pozwalające na delikatne przesuwanie pola widzenia teleskopu, dzięki czemu możemy podążać za obiektem w jego wędrówce po niebie. Montaż ten w komplecie z teleskopem posiada obejmy mocujące, po ich zdemontowaniu i dokupieniu opcjonalnego adaptera 1/4" możliwe jest zawieszenie zwykłego aparatu fotograficznego czy też lunety krajobrazowej.
Wyciąg okularowy
Teleskop wyposażony jest w wyciąg okularowy w standardzie 1.25". Jest to wyciąg zębatkowy (tzw. wyciąg Rack&Pinion). Wyciąg ten zakończony jest mocowaniem ze śrubą mocującą nasadkę kątową. Nasadka kątowa pryzmatyczna 45 stopniowa w standardzie 1.25" jest dołączona do kompletu. Teleskop daje obraz ziemski, nieodwrócony. Wyciąg ten kompatybilny jest z napędem do wyciągów Sky-Watcher.
Obserwacje astronomiczne
Układ Słoneczny:
Plamy słoneczne (z odpowiednim filtrem), szczegóły na powierzchni Księżyca – większe niż 2 km, pasy w atmosferze Jowisza, cienie księżyców na planecie podczas tranzytów, przerwa Cassiniego w pierścieniach Saturna, w dobrych warunkach 4-5 księżyców tej planety. Uran widoczny jako maleńka tarcza przy dużym powiększeniu, Neptun jako obiekt punktowy.
Gwiazdy:
Około 1,1 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 11,5–12 magnitudo, gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 1,5".
Obiekty głębokiego nieba:
Dziesiątki gromad kulistych, mgławice emisyjne, mgławice planetarne i galaktyki, wszystkie obiekty z katalogu Messiera i jaśniejsze obiekty NGC (w wielu jaśniejszych obiektach widoczne szczegóły) większość galaktyk pozostaje dalej rozmazanymi plamami - do ich obserwacji potrzebna jest większa apertura teleskopu.
-
Dane techniczne
Wyposażenie: - okulary 1.25" - Super 25, Super 10
- pryzmat diagonalny 45 st. 1,25
- szukacz 6x30
Układ optyczny teleskopu: Refraktor Typ montażu Azymutalny Apertura 90 mm Ogniskowa 900 mm Światłosiła f/7,0 Zasięg gwiazdowy 12,0 magnitudo Maksymalne użyteczne powiększenie 180 x Maksymalna zdolność rozdzielcza (Rayleigh) 1,56 " Zdolność zbiorcza 165 x Masa tubusu: 2,5 kg Masa montażu: 3,9 kg Długość tuby: 910 mm Rodzaj statywu: aluminiowy Wysokość statywu: 71 - 123 cm Sterowanie montażem: pokrętła mikroruchów Rodzaj wyciągu okularowego: Rack and pinion Średnica wyciągu okularowego: 1,25 " Okres gwarancji: 60 miesięcy -
Opinie
-
-
24.02.2022
napisał:
Ocena maksymalna ale tylko dlatego, że odpowiada idealnie moim potrzebom jako pierwszy sprzęt do oglądania Księżyca i planet. Montaż nie pozwala na więcej, nie można sięgnąć łatwo wysoko w górę bo tubus z tyłu zaczyna haczyć o nogi statywu i ogólnie nie jest to wygodne więc do obserwacji typowo galaktyk itp. raczej z montażem paralaktycznym niż takim plenerowym. Z mojego miejsca nie mam oprócz Księżyca i planet nic ciekawego do obserwacji więc dla mnie sprawdza się wyśmienicie. Cena odpowiednia do jakości, obrazy bardzo ładne i ostre. Sprzęt lekki, jedną ręką można nosić całość bez problemu. Wystarczy wystawić na balkon i obserwować.
-
-
15.02.2018
napisał:
Teleskop kupiłem dla syna. Idealnie nadaje się do oglądania planet oraz księżyca. Za tą cenę jestem bardzo zadowolony. Dokupiłem jeszcze do niego w Delta Optical kilka akcesoriów. Polecam teleskop jak i sklep za szybkość i zapakowanie wysyłki oraz rzetelne doradztwo.
-
-
22.12.2011
napisał:
Stalo się,zostałem właścicielem tego refraktora. Przesyłka zapakowana wzorcowo przeżyła by trzęsienie.Złożenie refraktora jest proste.Kilka słów o pierwszych obserwacjach. Jowisz - wyraźna tarcza z pasami, ale bez wiru,oczywiście księżyce Jowisza bezproblemowo.Księżyc-super widok. Mars wyraźna tarcza. Mgławice w Orionie próbowałem ,ale z środka oświetlonego miasta widok niezbyt interesujący, a nie było możliwości wyjechania za miasto.Miałem 20-12-11 godz.22.00 M31 w zenicie i niestety montaż nie pozwolił mi na obserwację w tych warunkach. Przyglądając się montażowi AZ3 doszedłem do wniosku ,że szukanie w zenicie jest niemożliwe max kąt przy którym da się manewrować refraktorem to max 80 stopni.Wszystkie obserwacje przez załączone kitowe okulary,które oceniam bardzo pozytywnie.Nie było różnicy,gdy wykorzystywałem Plossle Wixena w stosunku do okularów kitowych. Bardziej wypasionych okularów nie miałem możliwości sprawdzić.Reasumując jestem zadowolony- dobry sprzęt za rozsądną cenę, a obsługa DO to miodzio.
-
-
27.04.2009
napisał:
Jest to naprawdę niezły teleskop dla początkującego obserwatora. Ma oczywiście drobne wady, ale do zniesienia. Statyw jest odrobinę za lekki, co widać wyraźnie, gdy nieco powieje. Ale za to jest to bardzo mobilny instrument, który w rękach można swobodnie nieść na spore dystanse. Jest to na pewno ważne dla wielbicieli przyrody. Optyka na niezłym poziomie (pamiętajmy o cenie), na pewno warto wyprobować ten instrument z nieco lepszymi okularami niż dołączone do zestawu. Efekty wtedy są znacznie lepsze, znikają częściowo np kolorowe obwódki wokół Księżyca. Trochę denerwujące są także pokrętła od mikroruchów, które trzeba mocno dokręcić do statywu, gdyż możemy długo nimi kręcić bez żadnego skutku. Inną wadą jest szukacz, który często trzeba ustawiać, żeby pozwalał nam skutecznie odnajdywać obiekty na niebie. Jest trochę za delikatny. Po kilkunastu tygodniach używania muszę stwierdzić, że luneta jest warta swojej ceny. Używam jej głównie do obserwacji Słońca razem z filtrem Baader-Planetarium. Wreszcie mam instrument, którym bardzo wygodnie można oglądać tarczę Słońca w poszukiwaniu plam i pochodni. Ostrość obrazu jest niezła, a granulacja widoczna nawet w warunkach niezbyt ciekawych, tak więc nie muszę się martwić, że coś drobnego przegapię.
-
-
08.04.2007
napisał:
Jestem szczęśliwym i bardzo zadowolonym posiadaczem tego teleskopu. Optyka na bardzo dobrym poziomie. Dokonałem już wielu interesujących obserwacji i teleskop po prostu sprawdził się i spełnił moje oczekiwania. Jedyną wadą jest średniej jakości mechanika - montaż ma niewielkie, ale czasem irytujące luzy, których nie można usunąć.
Dodaj opinię
-
-
24.02.2022
napisał:
-
Zapytaj o produkt
-
Poleć produkt