Sky-Watcher | Wysyłamy w 24h
Nasza cena: 4 999,00 zł

Producent: Sky-Watcher
Kod: SK DOB 12
Symbol u dostawcy: SW-1304
Średnia ocena: 3 4.3333 Teleskop Sky-Watcher Dobson 12" - oceń
Dostępność: Wysyłamy w 24h
Czas realizacji [dni]: od 2
Koszt dostawy: od 0,00 zł - zobacz wszystkie
Cena katalogowa: 4 999,00 zł
 • Opis

  Od 1 Lutego 2017 WYDŁUŻAMY GWARANCJĘ TELESKOPÓW SKY-WATCHER DO 5 LAT!

  Na podzespoły elektroniczne i napędowe przysługuje 2-letnia gwarancja.

  Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona. Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo. Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

  Jest to bardzo duży teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 12 cali (305mm) i ogniskowej 1500mm. Tuba zawieszona jest na bardzo stabilnym montażu azymutalnym Dobsona. Jest to typowy światłosilny teleskop Newtona idealnie sprawdzający się przy obserwacjach obiektów mgławicowych pod ciemnym niebem. Jednocześnie teleskop przy tak dużej aperturze umożliwi bardzo szczegółowe obserwacje planet Układu Słonecznego i Księżyca. Pomimo potężnych możliwości jest to teleskop dość tani, polecany początkującym ale jednocześnie wymagającym miłośnikom astronomii.

  Pyrexowe zwierciadło

  Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 12” posiadają w standardzie zwierciadło wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku teleskopów ze zwierciadłem ze zwykłego szkła.

  System optyczny

  Teleskop wykonany został w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne paraboliczne ma średnicę 305 mm i ogniskową 1500 mm. Jest to teleskop o dużej światłosile wynoszącej f/5. Dzięki takim parametrom teleskop pomimo dużej średnicy jest urządzeniem o użytecznej długości. Umiarkowana ogniskowa pozwala na uzyskanie małych powiększeń pozwalających na komfortowe obserwacje subtelnych i słabych obiektów mgławicowych. Jednocześnie możliwe do uzyskania są duże powiększenia typowe dla obserwacji księżycowo-planetarnych.

  Montaż

  Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż tego typu to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

  Wyciąg

  Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.


  Obserwacje Astronomiczne

  Teleskop o średnicy zwierciadła 12" (30cm) to instrument dający bardzo duże możliwości obserwacyjne


  1. Układ Słoneczny

  obiekty na powierzchni księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km;

  plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna;

  wszystkie planety Układu Słonecznego;

  fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym

  widoczne podstawowe twory na tarczy Marsa i wyraźnie widoczne czapy polarne

  wyraźne widoczne kilka stref pasów w atmosferze Jowisza, księżyce galileuszowe, cienie księżyców na tarczy planety w trakcie tranzytów

  struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety

  Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu

  ruch wielu planetoid na tle gwiazd

  obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet


  2. Gwiazdy

  około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 16 magnitudo

  gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,6".

  pięknie widoczne barwy wielu gwiazd


  3. Obiekty mgławicowe

  wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC

  setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum

  tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie

  setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic

  setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne

  widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi

  widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych


  Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 30cm, obiekty widoczne są zdecydowanie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicy 150 czy 200 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych. Światłosiła teleskopu wynosi f/5. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

  Obserwacje naziemne

  Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

  Uwaga: Teleskop nie posiada zamontowanego w tubusie zwierciadła głównego. Lustro główne, ze względu na bezpieczeństwo oraz rozmiar, jest dostarczane w osobnym kartonie. Zwierciadło jest przez producenta osadzone w celi i jest przygotowane do montażu w tubusie.

 • Dane techniczne

  Wyposażenie:
  • adapter 2
  • okulary: Super 25 mm, Super 10 mm
  • szukacz: 9x50
  Układ optyczny teleskopu: Newton
  Typ montażu: Dobson
  Apertura 305 mm
  Ogniskowa 1500 mm
  Światłosiła 4,9
  Zasięg gwiazdowy 15,9 magnitudo
  Zdolność zbiorcza (w porównaniu do oka nieuzbrojonego) 1898 x
  Maksymalne użyteczne powiększenie 458 x
  Masa montażu: 19,0 kg
  Masa tubusu: 15,0 kg
  Masa całkowita: 34,0 kg
  Wysokość statywu: 740 mm
  Długość tuby: 1400 mm
  Sterowanie montażem: ręczne
  Ogniskowe okularów / powiększenie: 25mm/60x, 10mm/150x
  Rodzaj wyciągu okularowego: Crayford
  Średnica wyciągu okularowego: 2" z redukcją na 1,25 "
  Szukacz: optyczny 9x50 prosty
  Średnica zwierciadła wtórnego: 70,0 mm
  Maksymalna zdolność rozdzielcza 0,46
  Okres gwarancji: 60 mies.
 • Opinie

  • -
   adrian,
   03.04.2022 napisał:
   odbylem kilka wizyt w salonie na Jana PawLa, chlopaki spokojnie , pokaza , wytlumacza
   i kupilem ,super sprzet , tak trzymajcie
   Ocena opinii: 0
  • -
   DeeSiarz,
   07.03.2022 napisał:
   Mam mieszane uczucia :) Obrazy DS bardzo dobre, stosunek ceny do jakości atrakcyjny ale wagowo i wymiarowo to już chyba granica przyzwoitości. Tubus ciężko objąć i przenieść żeby gdzieś nie zahaczyć. Wyciąg mógłby mieć w zestawie mikroruchy bo ostrzenie przy większych powiększeniach nie jest super dokładne. Wszystko fajne ale jeżeli sprzęt ma jakieś swoje miejsce blisko miejsca obserwacyjnego, transport jest wyzwaniem, pewnie dlatego nie robi się większych apertur teleskopów w pełnej tubie bo logistycznie to byłoby olbrzymie wyzwanie. Optyka na bardzo dobrym poziomie.
   Ocena opinii: 0
  • -
   AstroCube,
   20.04.2011 napisał:
   Zabawka super polecam każdemu kto ma ogródek albo domek na wsi. może trochę nie poręczne w transporcie ale parzcież jest to armatka stacjonarna.
   Ocena opinii: 0

  Dodaj opinię

  Pola oznaczone (*) są wymagane
 • Zapytaj o produkt

  Pola oznaczone (*) są wymagane
 • Poleć produkt